11.04.2019

Przepis na kaszotto z dorszem i kiełkami


Jak się zdrowo odżywiać poza domem❓ Czy w takiej sytuacji jest się skazanym na fast-foody, drożdżówki i inne szybkie niekoniecznie zdrowe rozwiązania ❓Zmiana stylu życia na zdrowszy wiąże się między innymi z umiejętnością radzenia sobie w takich oto sytuacjach. Jeśli jesteś na określonej diecie, warto poświęcić trochę czasu w kuchni na przygotowanie posiłków, które będziesz mógł zabrać ze sobą na wynos. Zdrowe gotowanie z czasem wchodzi w nawyk i staje się rutyną. Trzeba tylko zacząć. 
Moja dzisiejsza propozycja to obiad, który można przygotować na wynos i zabrać go ze sobą do pracy/szkoły/na uczelnię. Przepis wchodzi w skład niektórych jadłospisów, które układam dla klientów.

Składniki:

~ 50 g kaszy jaglanej
~ 100g świeżego dorsza bez skóry
~ 1 mała cebula
~ 1 mała cukinia (około 250g)
~ 1 łyżka oliwy z oliwek
~ 1/2 dużej papryki czerwonej

Dodatkowo:

~ Kiełki lucerny (dowolna ilość)
~ 1 łyżka pestek dyni





Sposób przygotowania:

Dorsza posolić i ugotować na parze.
Kaszę ugotować według instrukcji na opakowaniu (kaszę jaglaną przed ugotowaniem warto przepłukać na sitku najpierw zimną, a potem gorącą wodą, aby usunąć z niej goryczkę. Przygotowana w ten sposób smakuje znacznie lepiej).
Warzywa umyć i pokroić na małe kawałki. Cebulę obrać i posiekać. Na rozgrzanej oliwie zeszklić cebulę, następnie dodać warzywa, posolić, doprawić według uznania, dusić pod przykryciem około 10 minut.
Warzywa, ugotowaną rybę i kaszę połączyć, wymieszać, przełożyć do pudełka. Całość posypać pestkami dyni i kiełkami lucerny.

Energia: 504 kcal
Białko: 37,5 g
Tłuszcz: 17,4 g
Węglowodany: 55,7 g

Nawiązując do przepisu przedstawię Wam kilka ciekawostek na temat kiełków roślin.

Kiełki roślin są uważane za dobre źródło takich składników jak: witaminy A, C, E oraz te z grupy B, a także: wapnia, żelaza, siarki, magnezu, potasu, cynku i selenu. Witaminy zawarte w skiełkowanych ziarnach odznaczają się dobrą przyswajalnością. W kiełkach znajdują się także: błonnik, enzymy i chlorofil. Enzymy wspomagają dodatkowo wchłanianie pierwiastków śladowych przez organizm.
Kiełki lucerny to produkt o wysokiej gęstości odżywczej (cechują się bardzo niską energetycznością, a jednocześnie wysoką wartością odżywczą). Dzięki zawartości izoflawonów i fitoestrogenów wspomagają kobiecy układ hormonalny, zapobiegają powstawaniu raka piersi i łagodzą przebieg PMS. Są bogate w przeciwutleniacze i witaminę K.
W skiełkowanych nasionach lucerny znajdują się wszystkie aminokwasy egzogenne, więc są one przydatnym dodatkiem w diecie wegetarian i wegan.

Dlaczego kiełki są aż tak bogate w tyle korzystnych składników odżywczych? Odpowiedzią na to jest fakt, że faza kiełkowania rośliny to najbardziej intensywny okres, w którym substancje zapasowe zostają rozłożone na łatwo przyswajalne związki proste. Enzymy uaktywniają się i następuje synteza witamin. 

Dodawanie kiełków do posiłków na diecie niskoenergetycznej (odchudzanie) ułatwia pokryć zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne.



Źródła:
1. Krajewski K., Trzcińska I.: Kiełki – szansa na zdrowie i nowoczesność
2. Majewska B.: Kiełki – najdoskonalszy pokarm na ziemi? Zdrowa Żywność, 1994, 1 (23), 16-17
3. Troszyńska A., Wołejszo A., Narolewska O.: Effect of germination time on the content of phenolic compounds and sensory quality of mung bean (Vigma radiata L.) sprouts. Pol. J. Food Nutr. Sci. 2006, 15/56, 453-459.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj na tym blogu